Nowy system do recyklingu kompozytów

Ostatnimi czasy coraz więcej nie tylko mówi się, ale i działa w dziedzinie recyklingu odpadów. Jak dotąd problemem było przetworzenie kompozytów poliestrowo-szklanych, które zużyte zwyczajnie zalegiwały w różnych miejscach, zostawały wyrzucane, lub mielone dodawane były jako wypełniacz do nowych produktów (rzadkie). Usieciowany kompozyt poliestrowo-szklany jest bardzo wytrzymałym materiałem i nie podlega samoistnemu rozpadowi. Jest to dobra cecha ale kadłuba łodzi, ale dla odpadu do utylizacji już nie. Na szczęście naukowcy z SINTEF opracowali metodę chemicznego rozpadu kompozytu. Ich zdaniem jest to łatwa do wdrożenia w przemyśle metoda umożliwiająca już w 2 godzimy rozwiązanie aż 80% kompozytu, a temperatura procesu nie przekracza 220 st. C.

Niestety tylko czas pokaże, czy nowa metoda znajdzie szersze zastosowanie i stanie się standardem postępowania z niechcianymi kompozytami.

Więcej informacji na stronie źródłowej:

http://www.gizmag.com/recycling-composite-boat-parts/18877/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kompozyty i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nowy system do recyklingu kompozytów

  1. coldmud pisze:

    Poprawcie proszę „pokarze” na „pokaże” no chyba, że czas ma kogoś/coś „niestety pokarać” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *